Uroczysta promocja książki „Urodziny biedronki”

13 kwietnia  był szczególnym dniem dla Wiesławy Pyrcz- autorki książki dla dzieci pt. „Urodziny biedronki i inne wiersze o przyrodzie”. W tym właśnie dniu autorka i Centrum Upowszechniania Kultury  zaprosili przedstawicieli Rady Gminy Szydłowo ,  rad pedagogicznych i samorządów uczniowskich  szkół z terenu gminy, dzieci, rodziców,  rodzinę oraz grono jej przyjaciół i znajomych.

Pani Grażyna Bednarek-dyrektor Centrum Upowszechniania Kultury przybliżyła wszystkim  cel spotkania i oddała głos panu Przemysławowi Wojnarowskiemu, który przywitał wszystkich przybyłych gości i poprowadził całą uroczystość, przybliżył sylwetkę autorki oraz przeprowadził z nią wywiad.

W trakcie wywiadu autorka opowiedziała, jak przy powstawaniu książek wykorzystała potencjał osób z najbliższego otoczenia. Niezwykle ważną osobą w przypadku książek dla dzieci jest ilustrator. Tą osobą jest Agata Żychlińska absolwentka Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, która zilustrowała już trzy książki Wiesławy Pyrcz.  Swoimi ilustracjami wiernie odzwierciedla treści zawarte w wierszach , potrafi nimi oczarować i zachwycić dzieci. Jak powstawały ilustracje oraz wiele innych informacji o sobie  przekazała podczas wywiadu, a  wszyscy biorący udział w tym wydarzeniu kulturalnym mieli okazje je obejrzeć. Korektą wierszy zajęła się Marta Szymańska absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- siostrzenica autorki, a redaktorem wydania jest córka Joanna Pyrcz-absolwentka Akademii Ekonomicznej oraz Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, która także stworzyła logo wydawnictwa Pliszka i prowadzi stronę internetową.

Niezwykle miłym akcentem uroczystości  były występy dzieci z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie, które recytowały wiersze autorki, jak również  występ dzieci uczących się gry na gitarze pod kierunkiem  pani Justyny Bramczewskiej, a dopełnieniem tego wydarzenia  była piękna scenografia, nawiązująca do tematyki książki.

Autorka podziękowała wszystkim za wyrazy życzliwości i sympatii, gratulacje, pomoc  w zorganizowaniu uroczystości oraz liczny udział w tym szczególnym dla niej dniu, a dzieciom za wiersze i muzykę. Na zakończenie wspólnie spędzonego dnia  pełnego pozytywnych wrażeń i  emocji powiedziała, że właśnie dla takich chwil warto pisać dla dzieci.

Podczas promocji można było nabyć książkę z dedykacją autorki oraz autografem i  biedronką ilustratorki.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*